20 Ekim 2019 09:32:38
 
HAVA DURUMU
Click for Moscow, Russia Forecast
TOKYO
Click for Saint Petersburg, Russia Forecast
NAGOYA
Click for Istanbul, Turkey Forecast
OKINAWA
Click for Ankara, Turkey Forecast
KYOTO
Click for Antalya, Turkey Forecast
ISTANBUL
Click for Kazan, Rusya Federasyonu Forecast
ANKARA

Japonya denince: Erol Emed
 İnternette Japonya-Türkiye diye yazıp arama yapsanız, analitik, dişe dokunur yazılar için yolunuz ona çıkıyor... Son çeyrek asırda Japonya&rsquo
Devamını oku...
Dövme, Japon kaplıcalarında hala tabu
Japonya'da kaplıcalara, halka açık banyolara veya yüzme havuzlarına vücudunda görünür bir dövme olanlar giremiyor. Bu yasak, eski bir gelenek. Ama art
Devamını oku...
Bir kadın sevdim Tokyo'da...
SUAT TAŞPINAR yazdı: Bundan altı yıl önceydi.  Hesapta sabahın köründe, mezatı seyre dalmak için Tokyo’nun meşhur Tsukiji balık pazarına da
Devamını oku...
Japon eğitiminin 15 özelliği
Japonlar akıllı, çok okuyan, dikkatli, pratik insanlar. Bunu Japon kültürüne, geleneklerine ve hatta genetiğe bağlayabilirsiniz. Ancak gözardı et
Devamını oku...
DERİN JAPONYA | Haber detay
Tokyo kime pahalı, kime ucuz?

ACEMİ ÇAYLAĞIN NOT DEFTERİNDEN/ İstanbul’un “ödenen paranın karşılığımı almak” açısından Tokyo’dan daha pahalı olduğunu söyleyenlere katılıyorum. Daha da ileri gidip size, Tokyo’nun bu şehirde çalışan ve daimi olarak yaşayanlar için “ateşten gömlek”, ama 5-10 günlüğüne turist olarak kalanlar için ise “ipekten gömlek” olduğunu söyleyeceğim.

Hemen itiraz etmeyin. Önce yazacaklarımı bir ölçüp tartın, sonra hüküm verin.

Mesela son Tokyo ziyaretimde Ningyocho metrosuna birkaç yüz metre mesafedeki APA otelinde kaldım. Double yataklı küçücük ama son derece temiz, konforlu, 4 yıldızı benden rahatlıkla alabilecek bir oteldi. Geceliğine 60 dolar civarı bir para ödedim. (Yazıyla altmış!) Sadece 60 dolar. Siz bana İstanbul'da bu kalitede bir otelin şu an kaç para olduğunu söyler misiniz? Çok daha fazlası; emin olun. 

Gerçi fiyata kahvaltı dahil değildi. Genelde  kahvaltı ayrıca ödeniyorsa kazık olur diye düşündüğümden ilk gün otelde yapmadım. Metroya doğru yürürken bir kafe zincirine girdim. Bir sandviç bir kahve derken 1000 yen (yaklaşık 8,5 dolar) ödeyip yarı aç yarı tok çıktım.

Otelin asansöründe “açık büfe 1100 yen” ilanını görünce, fiyat çok makul geldi ve ertesi gün kahvaltıyı denemeye karar verdim.  Gerçi vergisiyle fiyat 1300 yene çıktı ama fazlasıyla değdi! Hem Japon hem Continental kahvaltı var. Oracıkta küçük fırında pişirilen kruvasandan taze meyvelere, omletten balığa, bu fiyata böyle bir otelde umacağımdan çok daha iyi bir kahvaltı yaptım. Üstelik cafede uzun uzun oturup internette "matbuatı" okurken 2-3 fincan kahvemi de afiyetle içtim. (Ki bence Tokyo’da dolaşırken turistin bütçesine en çok koyan harcama, 2-3 saatte mecburi bir kahve-çay molası verince en kötü yerde bile kahveye 600-700 yen ödemek!)

Kahvaltı dışında zaten her öğün yemek benim için her zaman şenlikti. Japonya benim, daha sofradan yeni kalkmışken “Keşke bir an evvel acıksam da yeniden yemek yiyebilsem” dediğim nadir memleketlerden. Bütün şehirde, dolu dolu porsiyonlarla 1000 rubleye (yaklaşık 20 lira) karnınızı doyurmak mümkün. Suşi de olur, erişte de, tempura da. 1500 yene çıkarsanız zaten çorbasıyla, çayıyla, tatlısıyla "ziyafet" gibi yemek setleri işten bile değil. 

Ulaşıma gelince. Evet taksi (uzun mesafelerde) çok pahalı. Havaalanından şehre taksiye binenin ya aklıyla zoru vardır, ya parayla işi yoktur! Ama şehir içinde 3-4 kilometrelik kısa mesafelerde 870 yen civarında sabit bir taksimetre hesabı çkıyor ki, Tokyo için bunun pahalı olduğunu söylemek insafsızlık olur. Zaten Tokyo’da toplu taşımacılık o kadar mükemmel ki, hiç bir yerde taksiye ihtiyaç yok. Havalanına gidip gelirken bile. Zaten merkezde her 300-400 metrede bir metro istasyonu var. Yeter ki ya Suica card gibi bir harcadıkça hesaptan düşen bir kart edinin, ya İngilizce olan bilet gişelerinden kolaylıkla biletinizi alın. Şehir içinde ortalama 2-3 dolara dolaşılıyor ki, buna da pahalı demek yine böyle bir memlekette turist olan için biraz abartı olur.

Eee, mesela Rus havayolu Aeroflot ile Moskova aktarmalı uçarsanız yaklaşık 600 dolara İstanbul-Tokyo bileti bile var!  Türklere Japonya'da 90 güne kadar vize yok… Gittiğinizde makul fiyata otel var (İsteyen booking.com’dan girip aynı dönem için İstanbul ve Tokyo’da otel kıyaslaması yapabilir)… Kahvaltıdan her öğün yemeğe en lezzetli gıdalarla, neredeyse döner-ayran fiyatına  doymak da mümkün… E toplu taşımacılık mükemmel… Müze fiyatları makul… Her yer tertemiz tuvaletlerle dolu (parklar, metro istasyonları dahil), hiçbir kafede “Müşteri olmayan tuvaleti kullanamaz” diye uyarı yok…  Yollardaki "vending" otomatlarından Evian Fransız suyunu bile 1 dolara alıp içiyorsunuz; köşe başında bir markete girseniz 2-3 dolara karnınızı doyuracak leziz yiyecekler bulabiliyorsunuz... Sigara tiryakisiyseniz (aman uzak durun!) hemen her yerde sigara içenlere özel alanlar ayrılmış, "yassah'!" diyen zihniyet burada yok...  Bir turist daha ne ister?

İyi kötü, epeyce memleket dolaşmış bir fani turist olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Tokyo, bir turist için tek kelimeyle cennet. Ortam, hizmet kalitesi, insanların güler yüzü ve saygısı, doğal-tarihi zenginlikler, olağanüstü mutfak. Hepsine 5 yıldız verdim ve her seferinde veriyorum.  Eee, diyeceksiniz ki “Çok uzak… İnsanlar İngilizce pek bilmiyor…” Eeee, her güzelin birkaç kusuru da vardır değil mi canım?

Ama şunu da söylemek lazım: 20 m2 bir odalı "daire" kirasının normal bir semtte 700-800 dolar olduğu bir memlekette nasıl yaşanır? 60-70 m2 bir evde "ferah ferah" yaşayayım dediğinizde rakam hiç 3-4 bin dolara çıkar mı? İşte ona aklım ermedi! Yani Tokyo'da bir de "makul fiyata ev kiralamak" mümkün olsa, "yeryüzündeki cennet" unvanını gönül rahatlığı ile verirdim! Dedim ya, her güzelin bir kusuru var diye... Tokyo'ya turist olarak gidip tadını çıkarın; yaşayanlara da "Allah bu kiralarla size yardım etsin" diye dua edip dönün!

9.5.2015

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye-Japonya ilişkileri sizce ne durumda?


Bir Japon'a yardım etti, hayatı değişti
JaponTürk.Com'da yayınları ilgi gören Dr. Turhan Doğan için bazı okurlarımız soruyor: "Kimdir Dr. Doğan?" Biz de hem kendisini okurlarımıza
Devamını oku...
Turist gözüyle Top10 Japonya
Japonya'daki en iyi 30 destinasyon, yabancı turistlerin oylarıyla sıralandı. TripAdvisor sitesinin yaptığı oylama sonucu sıralama şöyle:


Devamını oku...
Tokyo'da kaybettiğim iPhone...
ACEMİ ÇAYLAĞIN JAPONYA GÜNLÜĞÜ/ 20 küsur yılını Japonya’da geçirip artık “Japonlaşmış” arkadaşım anlatıp duruy
Devamını oku...
JAPONTÜRK.COM YAYINDA
JAPONTÜRK.COM'dan okurlarına: Tam 142 yıl önce, 1873’te Japonya İmparatoru Meiji tarafından Avrupa’ya yollanan ilk diplomatik heyetin
Devamını oku...
 
FOTOGRAF
©Copyright Japonturk.com 2015 - All Rights Reserved Kalemizi & 3C Bilişim