20 Ağustos 2019 16:27:31
 
HAVA DURUMU
Click for Moscow, Russia Forecast
TOKYO
Click for Saint Petersburg, Russia Forecast
NAGOYA
Click for Istanbul, Turkey Forecast
OKINAWA
Click for Ankara, Turkey Forecast
KYOTO
Click for Antalya, Turkey Forecast
ISTANBUL
Click for Kazan, Rusya Federasyonu Forecast
ANKARA

Japonya denince: Erol Emed
 İnternette Japonya-Türkiye diye yazıp arama yapsanız, analitik, dişe dokunur yazılar için yolunuz ona çıkıyor... Son çeyrek asırda Japonya&rsquo
Devamını oku...
Dövme, Japon kaplıcalarında hala tabu
Japonya'da kaplıcalara, halka açık banyolara veya yüzme havuzlarına vücudunda görünür bir dövme olanlar giremiyor. Bu yasak, eski bir gelenek. Ama art
Devamını oku...
Bir kadın sevdim Tokyo'da...
SUAT TAŞPINAR yazdı: Bundan altı yıl önceydi.  Hesapta sabahın köründe, mezatı seyre dalmak için Tokyo’nun meşhur Tsukiji balık pazarına da
Devamını oku...
Japon eğitiminin 15 özelliği
Japonlar akıllı, çok okuyan, dikkatli, pratik insanlar. Bunu Japon kültürüne, geleneklerine ve hatta genetiğe bağlayabilirsiniz. Ancak gözardı et
Devamını oku...
TÜYOLAR | Haber detay
Vasabili Kit-Kat'tan bahşişsizliğe... Japonya’ya dair sevdiğim şeyler listesi!

ACEMİ ÇAYLAĞIN NOT DEFTERİNDEN: Japonya’yı seviyorum! Hem de çok! Tabii ben böyle iştahla ilan-ı aşk ettiğimde pek çok dostum seviyor: “Nesini?” Valla aslında derine inip bir liste çıkarayım desem fasiküller doldururum gibime geliyor. Ama ilk aklıma gelenlerden bir “kısa liste” çıkarmayı denedim. Üstelik öyle “önem sırası” filan yapmaksızın! Bakın neler girdi bu listeye:

Vasabili ve yeşil çaylı Kit-Kat

Listeye bununla başlanır mı deneyin! Kit-Kat bildiğimiz ucuz, basit çikolatalı gofret ama Japoın dokunuşu ile benim için esşiz bir lezzete dönüşmüş! Hele de yeşil çaylı olanı!


Hanami zamanı

Yaban kirazlarının yani sakuraların sökün ettiği mart sonu nisan başı dönemi Japonya’yı tepeden tırnağa süsleyen çiçek mevsimi “hanami” muhakkak dünya gözüyle bir kez görülmesi gereken bir şenlik! 

Trenler

“Mermi hızıyla” giden Şinkansenler başta olmak üzere hepsini seviyorum. Hele de taşrada küçük istasyonlar arasında sefer yapan birkaç vagonlu olan retro trenleri!

Bento setleri

Bizim uçaklar verilen yemek setini Japon inceliği dokunulmuş ve içine de güzelim Japon yemekleri konmuş haliyle düşünün. İşte bu bento. Hele de uzak yol trenlerinde yemenin tadı başka.

Karaoke

Beni zevksiz ve eski kafalı olmakla suçlayabilirsiniz ama Japonya’daki karaoke deliliğini de seviyorum. Hele de kalabalık bir grupta “söyleyen” değil “seyreden”seniz!

Kyoto

Japonya’da bir şehir seç deseler tek geçeceğim yer Kyoto. Bu eski şehrin zarafetini seviyorum, Gion semtini çoook seviyorum. Vallahi her şeyini seviyorum. Ölürsem beni Kyoto’ya gömün a dostlar!

Nara

Kyoto’ya yakın bu küçük kasabayı da çok seviyorum. Hele de Nara parklarında ceylan yavrularını beslemeyi, onlarla selfie çektirmeyi!


Bahşişsizlik

Türkiye’de ve dünyanın her yerinde hak etmese bile bahşiş bekleyen garsonlara kıl oluyorum! Oysa Japonya’da bahşiş yok. Hatta ayıp. Böylece her şey yüzde 10 daha ucuza geliyor. Daha ne olsun? Birinci sınıf servise hiç bahşiş ödemiyorsunuz!


Kaiten-zuşi

Restoranda oturuyorsunuz, dil bilmeme derdiniz yok, suşiler havaalanın bagaj bandı gibi bir yerde dönüp duruyor. Hemen önünüzde. İstediğiniz alıp lüpletiyorsunuz. Tabakların rengine göre fiyatlar değişiyor. “Hesap” denince garson hemen tabakları hesaplıyor, ödeyip çıkıyorsunuz. 

Hesap ödeme usulü

Bizde hesap söylüyorsun iki saat bekliyorsun. Canın sıkılıyor. Japonya’da adisyonu masaya bırakıyor garson. Alıp kalkıyorsun. Çıkışta kasaya uğrayıp ödüyorsun. Gayet pratik.

Ipad ile sipariş

Bu, yaygınlaşan bir uygulama. Kafede garson gelmiyor masaya sipariş almak için. Masanızda bir İpad duruyor. İngilizce seçeneği var. Oradan seçip sipariş için “gönder” tuşuna basıyorsunuz, geliyor. Dil bilmeyene büyük kolaylık. Ve de kullanacağınız bir İpad oluyor masanızda! Gönül daha ne ister?

 Kahvaltıda suşi!

İlk seferinde dumura uğramıştık. Tsukiji balık pazarının yanında sabahın 8’inde simit poğaça bulamadım elbette. Ama suşiden başka alternatif olmayınca şaşakaldım. Sonra alıştım ve suşili kahvaltının keyfini yaşadım!

Kısa mesafe taksi

Metrodan çıktın, gideceğin yer 3-4 kilometre. Yürüyecek halin yoksa hemen taksiye bin. 750 yen civarı sabit bir ücret var Tokyo’da. Belli mesafe aşıldıktan sonra atıyor taksimetre. Ee, 15 liraya taksi hiç de pahalı sayılmaz değil mi? Kim size havaalanından taksiye binip cüzdanınız boşaltın dedi ki?

 100-yen mağazaları

2 liraya yüzlerce çeşit zamazingonun olduğu devasa mağazalar. Ivır zıvırdan başka ne olur demeyin; vallahi hediyelik eşyadan güzellik setine neler var neler! Girin muhakkak.

Devamı gelecek!

29.5.2015Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye-Japonya ilişkileri sizce ne durumda?


Bir Japon'a yardım etti, hayatı değişti
JaponTürk.Com'da yayınları ilgi gören Dr. Turhan Doğan için bazı okurlarımız soruyor: "Kimdir Dr. Doğan?" Biz de hem kendisini okurlarımıza
Devamını oku...
Turist gözüyle Top10 Japonya
Japonya'daki en iyi 30 destinasyon, yabancı turistlerin oylarıyla sıralandı. TripAdvisor sitesinin yaptığı oylama sonucu sıralama şöyle:


Devamını oku...
Tokyo'da kaybettiğim iPhone...
ACEMİ ÇAYLAĞIN JAPONYA GÜNLÜĞÜ/ 20 küsur yılını Japonya’da geçirip artık “Japonlaşmış” arkadaşım anlatıp duruy
Devamını oku...
JAPONTÜRK.COM YAYINDA
JAPONTÜRK.COM'dan okurlarına: Tam 142 yıl önce, 1873’te Japonya İmparatoru Meiji tarafından Avrupa’ya yollanan ilk diplomatik heyetin
Devamını oku...
 
FOTOGRAF
©Copyright Japonturk.com 2015 - All Rights Reserved Kalemizi & 3C Bilişim