20 Ağustos 2019 15:31:03
 
HAVA DURUMU
Click for Moscow, Russia Forecast
TOKYO
Click for Saint Petersburg, Russia Forecast
NAGOYA
Click for Istanbul, Turkey Forecast
OKINAWA
Click for Ankara, Turkey Forecast
KYOTO
Click for Antalya, Turkey Forecast
ISTANBUL
Click for Kazan, Rusya Federasyonu Forecast
ANKARA

Japonya denince: Erol Emed
 İnternette Japonya-Türkiye diye yazıp arama yapsanız, analitik, dişe dokunur yazılar için yolunuz ona çıkıyor... Son çeyrek asırda Japonya&rsquo
Devamını oku...
Dövme, Japon kaplıcalarında hala tabu
Japonya'da kaplıcalara, halka açık banyolara veya yüzme havuzlarına vücudunda görünür bir dövme olanlar giremiyor. Bu yasak, eski bir gelenek. Ama art
Devamını oku...
Bir kadın sevdim Tokyo'da...
SUAT TAŞPINAR yazdı: Bundan altı yıl önceydi.  Hesapta sabahın köründe, mezatı seyre dalmak için Tokyo’nun meşhur Tsukiji balık pazarına da
Devamını oku...
Japon eğitiminin 15 özelliği
Japonlar akıllı, çok okuyan, dikkatli, pratik insanlar. Bunu Japon kültürüne, geleneklerine ve hatta genetiğe bağlayabilirsiniz. Ancak gözardı et
Devamını oku...
TÜYOLAR | Haber detay
Japonya'da asla bunları yapmayın

Tokyo'daki CNN ekibi, adeta yabancıların akınına uğramaya başlayan, yabancı turist sayısı bu yıl yüzde 50'ye yakın artan Japonya'ya gelenlerin hayatını kolaylaştırmak için bir kurallar listesi hazırlamış.

Japonlar tarafından kaba bulunarak sessiz bir protestoyla karşılanmak istemiyorsanız, bunlara dikkat etmeniz yararlı olabilir:

Karşıdan karşıya geçerken mutlaka yaya yollarını kullanın:
Japon sürücülerin birçoğu, herhangi bir yerden karşıdan karşıya geçmek isterseniz sizi, çok uzakta bile olsalar korna çalarak uyarırlar, bu şekilde, rahatsızlıklarını dile getirirler.

Sokakta sigara içmeyin: Tokyo ve Osaka dahil birçok kentte sokakta sigara içilmez. Sadece, sigara için ayrılmış özel köşelerde sigaranızı yakabilirsiniz. Aksi halde cezası 50 bin yen (400 dolar).

Yerlere çöp atmayın: Birçok kentte yerlerde sigara izmaritleri veya poşetler olağandır. Japon kentleri ise tertemizdir.

Çöpünüzü, uygun çöp kutusuna atın: Sokaklardaki çöp kutuları tasnif edilmiş durumdadır. Yanıcı olan, yanıcı olmayan çöpler gibi. Veya plastikler, kağıtlar vb.

İnsanları parmağınızla göstermeyin: Birisini doğrudan parmağınızla işaret etmek çok kaba bir davranış olarak kabul edilir. Mutlaka işaret etmeniz gerekiyorsa nazik bir el hareketiyle yapabilirsiniz (ama o sırada da parmaklar kontrol altında tutulmalı).

Sırada öne geçmeye çalışmak, aşırı kaba davranışlardan biridir: Trene girişten, asansöre binmeye kadar, mutlaka belirli bir sıra ve düzen içerisinde geçmelisiniz.

Trende telefonla konuşmayın, telefonunuzu sessize alın: Trene binerken telefonunuzu sessize almalısınız ve trende telefonla konuşmamalısınız. Mutlaka konuşacaksanız çok sessiz olun. Makyajı kontrol etmek, SMS göndermek ve bilgisayar oyunu oynamak olağan karşılanır ama altın kural; kesin bir sessizlik altında. Unutmadan, trende asla birşey yiyip içmeyin.

Birisinin evini ziyaret ederken ayakkabılarınızı kapıda çıkarın: Elbette çoraplarınız da çok temiz olmalı. Japonlar başkalarının evine geldiklerinde, “rahatsız ettigim için özür dilerim” derler. Genellikle de ellerinde küçük bir hediyeyle giderler.

Bahşiş vermeyin: Yemekte veya takside bahşiş vermenize gerek yoktur. Hizmeti verenler bunu almazlar.

Kaplıcaya (onsen) mayoyla girmeyin: Mayo giymek yerine, tam tersi çırılçıplak olmalısınız.

Kaynak: cnn.com

19.6.2015

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye-Japonya ilişkileri sizce ne durumda?


Bir Japon'a yardım etti, hayatı değişti
JaponTürk.Com'da yayınları ilgi gören Dr. Turhan Doğan için bazı okurlarımız soruyor: "Kimdir Dr. Doğan?" Biz de hem kendisini okurlarımıza
Devamını oku...
Turist gözüyle Top10 Japonya
Japonya'daki en iyi 30 destinasyon, yabancı turistlerin oylarıyla sıralandı. TripAdvisor sitesinin yaptığı oylama sonucu sıralama şöyle:


Devamını oku...
Tokyo'da kaybettiğim iPhone...
ACEMİ ÇAYLAĞIN JAPONYA GÜNLÜĞÜ/ 20 küsur yılını Japonya’da geçirip artık “Japonlaşmış” arkadaşım anlatıp duruy
Devamını oku...
JAPONTÜRK.COM YAYINDA
JAPONTÜRK.COM'dan okurlarına: Tam 142 yıl önce, 1873’te Japonya İmparatoru Meiji tarafından Avrupa’ya yollanan ilk diplomatik heyetin
Devamını oku...
 
FOTOGRAF
©Copyright Japonturk.com 2015 - All Rights Reserved Kalemizi & 3C Bilişim